Všechny naše psy cvičíme výhradně metodou pozitivního posilování. Výcvik pro ně má být zábavou a milovanou činností. Všichni naši psi cvičí, protože to chtějí oni sami. Nikdy nehledáme chybu u psů, ale u sebe. Každý pes je unikátní bytost a tak k nim také přistupujeme. Co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého a je třeba hledat různá řešení. Například i jednoduchý povel „dej pac“ se všichni naši psi, Dixinka, Bájinka i Zorinka, učili jiným způsobem.
Jak se říká, všechno jde, když se chce. Pro výcvik psů bych použila upravenou verzi: Všechno jde, pokud pes sám chce (a páníček to dobře vysvětluje). Správná motivace a správný proces učení jsou základy úspěšného výcviku psa pozitivní motivací.
Během výcviku nepoužíváme žádné tresty ani korekce v podobě stahovacích, ostnatých, elektrických či jiných obojků.
Nabízíme výcvik psů
Nabízíme individuální výcvik psů metodou pozitivního posilování, díky které výcvik pejsky velice baví.
Výcvik psa – kdy a jak začít, co dodržovat a čeho se držet
Plánujete-li začít se věnovat s vaším pejskem k výcviku, můžete si přečíst tento článek.
S našimi pejsky se věnujeme:
Sportovní kynologie klade důraz na všestranný výcvik psa. Stopa, poslušnost a obrana jsou základními pilíři sportovní kynologie a jsou obsaženy ve zkouškách všestranného výcviku. V dnešní době však zkušební řády zahrnují i zkoušky pro malá plemena a zkoušky speciální. Zkoušky pro malá plemena jsou rovněž složeny ze tří disciplín, ovšem obrana je nahrazena tzv. speciálními cviky, které jsou zaměřeny především na pachové práce. Speciální zkoušky zahrnují například speciální stopařské nebo obranářské zkoušky. Je tak opravdu z čeho vybírat a tak si každý může najít to, co mu vyhovuje.
Naši psi mají složeny zkoušky všech zkušebních řádů (NZŘ, IPO, TART, KJ Brno, VMP). Sportovní kynologii věnujeme s našimi psy nejvíce času. Sportovní kynologii se věnujeme především z toho důvodu, že naše psí holky baví rozmanitost výcviku. Milují stopy, poslušnost, obranu i speciální cviky.
Záchranářská kynologie, kromě sportovního vyžití, umožňuje také i případné využití v reálných situacích při záchraně lidských životů a zároveň klade vysoké nároky nejen na přípravu samotných psů ale i psovodů, kteří ovládají mnoho dalších dovedností, se kterými se u jiného výcviku nesetkáváme (zdravotnická příprava, slaňování, orientace v neznámém terénu, komunikace různými prostředky atd.)
Obedience je u nás poměrně mladám sportem a jak již samotný anglický název (obedience = poslušnost, oddanost, ovladatelnost) napovídá, jde o sport kladoucí důraz na poslušnost. Obedience bývá nazývána „vysokou školou poslušnosti“. Přímo zkušební řád uvádí: „Důraz se klade na vztah mezi psem a psovodem, preciznost provedení cviků, ochotu psa radostně plnit povely psovoda a jeho schopnost pracovat ve vzdálenosti od psovoda. Psovod a pes musí tvořit tým působící harmonickým dojmem.“ Celkový dojem, jakým pes a psovod působí, je dokonce součástí hodnocení zkoušky.
Výhodou obedience je to, že se jedná o celoroční sport, jelikož ji lze zkoušky skládat i v krytých halách během zimy.
Dogdancing je rovněž mladým psím sportem. Při dogdencingu pes provádí na pokyny psovoda nejrůznější cviky do rytmu hudby. V dogdancingu se fantazii meze nekladou a tak může každý předvádět libovolné cviky – chůzi u nohy, slalom mezi nohama, otočky, podávání pacek, válení sudů, plazení, skákání, panáčkování, couvání, kývání hlavou, poklony… Dogdancing je prostorově i časově nenáročný sport. Pro zkoušky nejsou potřeba žádné pomůcky. Triky se dají učit prakticky kdekoliv a kdykoliv.
Dogdancing je pro naše holky velkým odreagováním a cvičení triků je opravdu baví. Stejně jako obedience je možné pořádat dogdancingové zkoušky i v zimě v krytých halách.
Lovecký výcvik je zcela samostatným odvětvím kynologie, které si tak trochu žije vlastním životem. Hlavní důraz je zde kladen na praktické využití psa pro práci v lese. Důležitá je schopnost psa pracovat samostatně, schopnost se samostatně rozhodovat a vyhodnocovat situace, zároveň je však vyžadována poslušnost. Na disciplínu „poslušnost“ je ovšem třeba nahlížet úplně z jiného úhlu, než je tomu u výše zmíněných kynologických odvětví, stejně tak na práci psa na stopě.
Lovecký výcvik stafordšírských bulteriérů je složitější než výcvik klasických loveckých plemen, přeci jen u nich nejsou po generace upevňovány lovecké vlohy. Ovšem jejich nadšení do práce ruku v ruce s pozitivní motivací dokáží stafíka dovést i k těm nejvyšším loveckým zkouškám.
Naše Zorka má Všestrannou zkoušku loveckých psů složenou jako nejmladší stafordšírský bulteriér v historii a zároveň ji složila jako teprve třetí stafík v pořadí.
Výstavní příprava psa je výcvikem psa. Tuto důležitou větu si mnoho lidí neuvědomuje a svého pejska bez jakékoliv přípravy přivedou na výstavu, ze které je pejsek značně vystresovaný a domů se vrací s nepříjemnými zážitky. Zatímco při první výstavě vcházel do kruhu ještě v klidu, na další výstavě už bude z kruhu utíkat. Naši psi mají výstavy jen jako „doplněk“, nejsou naším hlavním oborem, nicméně jejich přípravu se snažíme nepodceňovat a to především z toho psychického hlediska, tj. aby na ně měli jen ty dobré vzpomínky a do kruhu se těšili.