„Stafordšírský bulteriér není pouhé plemeno, je to kult.“ MVDr. Mike Stockman
Stafordšírský bulteriér je ideální rodinný pes, jeho láska k dětem je pověstná.Ne nadarmo se v Anglii nazývá „Baby dog“ nebo „Nanny dog“ (pes chůva). Zároveň jsou výbornými společníky i pro aktivní lidi. S nadšení se se svými pány věnují nejrůznějším aktivitám. Stafordšírský bulteriér je univerzální všestranné plemeno. Stafíci se s úspěchem věnují snad všem činnostem, které lze se psy dělat. My se s našimi psy věnujeme sportovní kynologii, lovecké kynologii, obedienci, dogdancingu a zatím pouze doplňkově záchranářskému výcviku. Další majitelé se svými psi věnují například i canisterapii, agility, flyballu a v posledních letech roste obliba bull sportů. Stafíci dokáží dosahovat vynikajících výsledků, například: Flash Wizard Bull složil jako první v historii nejtěžší zkoušku pro malá plemena – ZMP 3 a je i mistrem ČR podle této náročné zkoušky, Gaia Mesiah Bee-Master (sestra naší Báji) je mistrem ČR záchranářských psů, Arven Bohemia Staff složila nejvyšší loveckou zkoušku v pouhých 26 měsících a byl jí udělen titul „U“ – Všestranný pes (Universal).
Za zmínku stojí výňatek z oficiálního standardu plemene, který stafíka dokonale vystihuje. Obdobnou charakteristiku nenaleznete u žádného jiného plemene.
„Charakteristické rysy: Je známý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem.“
„Chování / povaha: Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý pes.“
Stafordšírský bulteriér – otázky a odpovědi
Nebudu se zde dalekosáhle rozepisovat o stafícíh, ale pokusím se odpovědět na otázky (některé spojím do jedné), které mi nejčastěji lidé ohledně plemene kladou.
Může být stafík ubytován venku na zahradě? A kde spí vaši psi?
Stafordšírský bulteriér rozhodně není pes do kotce nebo do boudy. Neustále vyhledává fyzický kontakt s majiteli. Ať už se jedná o sezení na sedačce, ležení na dece či spaní v posteli. Většina stafíků spí se svými majiteli v posteli, nejraději pod peřinou. Naši nejsou výjimkou. Naše holky spí nejraději přikryté peřinou s hlavou na polštáři.
Můžu mít stafíka v bytě? Jak zvládá cestování a turistiku, hodí se i k aktivním lidem?
Díky své velikosti je plemeno vhodné i do bytu a pohodlně se s ním cestuje. Výlety přímo miluje a vydrží chodit i celý den (s ohledem na počasí).
Je náročný na výchovu?
Není. Stafík není náročný na výchovu a hravě ho zvládne i úplný začátečník. U plemen je třeba důslednost, ale zároveň laskavý a pozitivní přístup. Důsledností ale rozhodně není myšleno tvrdé zacházení! Plemeno je velice citlivé na tvrdou výchovu a může vést až k bázlivosti jedince. Stafíci jsou velice vnímaví, citlivý, přizpůsobivý, závislí na rodině, nejsou tvrdohlaví a snaží se majiteli vyhovět. Tato skutečnost z nich dělá lehce cvičitelé psy a mohou je cvičit i děti.
Co stafík a děti?
Svoji přezdívku „Nanny dog“ si v zemi svého původu nevysloužil nadarmo. Stafíci děti milují a to děti jakéhokoliv věku. K malým dětem jsou velice něžní a opatrní a zároveň s většími dětmi si dokáží hrát celé hodiny a jsou nadšeni pro každou lumpárnu. Ze své zkušenosti mohu říct, že náklonnost je vzájemná. Většina dětí nemá ke psům předsudky a ve stafíkovi tak nevidí psa zabijáka jako část veřejnosti (díky lživým informacím médií), ale naopak srandovního tvorečka s úsměvem od ucha k uchu, který je pro každou legraci a zároveň toho hodně vydrží. Velikost plemene je pro děti akorát. Stafíci toho dětem hodně tolerují a drobné hrubosti jim neoplácí. Vždy platí, že by pes měl mít možnost si říct sám dost, pokud nemá na hru náladu. Přeci jen je to živý tvor a nemusí mít zrovna dobrou náladu (stejně jako lidi i psi mohou být unavení, nemusí jim být dobře apod. a nemusí mít na žádné hry chuť).
Jak se snáší s jinými psy, je agresivní, respektive pere se s jinými psy (útočí na ně)?
Tato otázka je velice diskutabilní a každý majitel stafíka na ni má vlastní názor. Můj názor je ten, že stafík je agresivní pouze v tom případě, když mu to majitel dovolí a toleruje nebo zanedbá výchovu a socializaci. Je-li pes správně socializovaný, vychovaný a majitel mu žádné rvačky netoleruje, pak zde problém není. Aneb jaký si to vychováš, takový to máš!
Jak se snáší s jinými zvířaty?
Zde je stejná odpověď jako na předešlou otázku. Vše jej jen a jen na přístupu majitele. I přes skutečnost, že stafík je teriér, tedy lovecké plemeno, není problém naučit stafíka soužití s jinými domácími zvířaty. I lovecky vedení stafíci nemají problém bydlet na farmě.
Standard plemene
Standard plemene popisuje všechny požadavky, které by měl splňovat ideální představitel plemene. Standard stafordšírského bulteriéra popisuje nejen vzhled, ale i povahu jedince. Co se týče popisu vzhledu SBT, patří jeho standard spíše k těm volnějším, který poskytuje dostatek prostoru pro různé výklady, proto je zcela běžné vidět stafíka v různých typech a různé preference rozhodčích na výstavách. Vždy je však třeba dbát na to, aby nedocházelo k extrémnímu kladení důrazu na určité části těla, což vede především ke zdravotním problémům. Příliš krátké čumáky (dýchací problémy), předimenzované hlavy (komplikované porody fen, zatěžování páteře) či u jiných plemen extrémní zmenšování nebo naopak zvětšování psů apod. Jak se říká, nic ne nemá přehánět.
Naši psi
V současné době vlastníme dvě fenky stafordšírského bulteriéra: CWCH Golden Ive Bee-Master a její dceru z našeho prvního odchovu CWCH, „U“ Arven Bohemia Staff.